آیا این شرط که در صورت ورشکستگی گیرنده وام، ضامن مسوول پرداخت دیرکرد و دیگر خسارت ها نیز می باشد، صحیح و الزام آور است؟

55 بازدید
سوال شده دی 8, 1396 در ورشکستگی توسط کارشناسان موسسه
در صورتی که در قراردادهای بانک شرط شده باشد که در صورت ورشکستگی گیرنده وام ضامنین مسئول پرداخت اصل وام، دیرکرد و دیگر خسارت‌ها هستند وضعیت حقوقی این فرض چگونه است؟

1 پاسخ

پاسخ داده شده دی 8, 1396 توسط کارشناسان موسسه

بنابرِ رای وحدت رویه شماره 155 مورخ 1347/12/14 هیات عمومی دیوان عالی کشور

چنانچه ضامن تسهیلات گیرنده تعهد نموده باشد که در هر حال ولو در صورت ورشکستگی مضمون‌عنه، مطالبات بانک طلبکار، اعم از اصل و فرع را بپردازد، با توجه به مدلول مواد ۱۰ و ۲۱۹ قانون مدنی، ورشکستگی بدهکار اصلی مانع رجوع بانک طلبکار به ضامن و وثیقه‌گذار برای وصول اصل بدهی و متفرعات آن در حدود تعهد انجام یافته نمی‌باشد و این فرض، منصرف از ماده ۶۹۱ قانون مدنی است.

در صورت نیاز به
مشاوره حقوقی با دکتر براتعلی پور
و
درخواست پذیرش وکالت شما،
لطفا با شماره های زیر تماس بگیرید:


مشاوره تلفنی:

صرفا با شماره 9092305479 از طریق خط ثابت و بدون کد

پذیرش پرونده برای وکالت (بدون امکان مشاوره):

09126830305

تعیین وقت ملاقات:

02146088097

سوالات مشابه

logo-samandehi
موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی‌پور
مشاوره تلفنی صرفا با شماره 9092305479 از تلفن ثابت
پاسخ آنلاین به پرسش‌های حقوقی
مشاوره حضوری
پذیرش وکالت در دعاوی حقوقی، خانواده و امور حسبی، کیفری، اسناد و امور ثبتی، و امور تجاری و شرکت‌ها
تلگرام: Baratalipour@
اینستاگرام: Baratalipour@
ایمیل: M.Baratalipour@gmail.com
نشانی دفتر: تهران، سعادت‌آباد، بلوار دریا، بین چهارراه مطهری و خیابان شفق، پلاک 118، طبقه اول، واحد 3 (با تعیین وقت قبلی)
74 نفر آنلاین
0 عضو و 74 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 423
بازدید دیروز: 1276
بازدید کل: 667792

626 سوال

640 پاسخ

2 دیدگاه

177 کاربر

...