اگر زوجه پس از تسلیم گواهی عدم سازش به دفترخانه مراجعه نکند، تکلیف چیست؟

70 بازدید
سوال شده 27 مرداد 1397 در طلاق از طرف زوج توسط کارشناسان موسسه
اگر زوجه پس از تسلیم گواهی عدم سازش به دفترخانه مراجعه نکند، تکلیف چیست؟

1 پاسخ

پاسخ داده شده 27 مرداد 1397 توسط کارشناسان موسسه

ماده ۳۵ قانون حمایت از خانواده می‌گوید هرگاه زوج در مهلت مقرر به دفتر رسمی ازدواج و طلاق مراجعه و گواهی عدم امکان سازش را تسلیم کند، درصورتی که زوجه ظرف یک هفته در دفترخانه حاضر نشود سردفتر به زوجین اخطار می‌کند برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفترخانه حاضر شوند.

تبصره ـ. فاصله بین ابلاغ اخطاریه و جلسه اجرای صیغه در این ماده و ماده (۳۴) این قانون نباید از یک هفته کمتر باشد. در مواردی که زوج یا زوجه مجهول المکان باشند، دعوت از شخص مجهول المکان از طریق نشر آگهی در جراید کثیر الانتشار یا هزینه درخواست کننده به وسیله دفترخانه به عمل می‌آید.


بر اساس این ماده، هرگاه زوج در مهلت مقرر به دفتر رسمی ازدواج و طلاق مراجعه و گواهی عدم امکان سازش را تسلیم کند، درصورتی که زوجه ظرف یک هفته در دفترخانه حاضر نشود سردفتر به زوجین اخطار می‌کند برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفترخانه حاضر شوند. درصورت عدم حضور زوجه صیغه طلاق جاری و پس از ثبت به وسیله دفترخانه مراتب به اطلاع زوجه می‌رسد.

نظریه شماره ۲۳۱۲/۹۲/۷ – ۵/۱۲/۱۳۹۲ اداره کل حقوقی قوه قضاییه در خصوص چگونگی اعمال ماده ۳۵ قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۹۱ در فرض عدم حضور زوجه در دفترخانه، موارد زیر قابل ذکر است:

با توجه به اطلاق ماده ذکر شده، مقررات این ماده قانونی شامل گواهی عدم امکان سازش با هر نوع منشای میباشد، خواه ناشی از طلاق توافقی بوده، خواه ناشی از درخواست طلاق از ناحیه زوج باشد. به علاوه توافق در طلاق نمی‌تواند معنایی جز این داشته باشد که زوجین اعلام داشته اند هر دو متقاضی طلاق می‌باشند و دادگاه با رعایت کلیه مقررات مربوط، گواهی عدم سازش صادر می‌کند.

وفق نص ماده ۳۵ قانون حمایت از خانواده در صورتی که زوجه ظرف یک هفته در دفتر خانه حاضر نشود، سردفتر به زوجین اخطار می‌کند برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفترخانه، حاضر شوند، در صورت عدم حضور زوجه، صیغه طلاق جاری و پس از ثبت بوسیله دفترخانه، مراتب به اطلاع زوجه می‌رسد.

در مورد چگونگی حق و حقوق زوجه با وصف امتناع وی از حضور در دفتررسمی طلاق، با عنایت به ماده ۳۵ قانون حمایت ار خانواده، از آنجایی که دادگاه ضمن رای خود در مورد طلاق زوجین مکلف است تکلیف کلیه حق و حقوق زوجه را نیز مشخص نماید بنابراین اجرا و ثبت طلاق در فرض مورد نظر (عدم حضور زوجه در دفترخانه) منوط به سپردن کلیه حق و حقوق زوجه وفق رای دادگاه، توسط زوج به حساب سپرده امانی است که طبق مقررات، از سوی دفترخانه اعلام می‌گرددو در صورت صدور حکم تقسیط یا اعسار زوج، مطابق آن اقدام می‌شود.

در صورت نیاز به
مشاوره حقوقی با دکتر براتعلی پور
و
درخواست پذیرش وکالت شما،
لطفا با شماره های زیر تماس بگیرید:


مشاوره تلفنی:

صرفا با شماره 9092305479 از طریق خط ثابت و بدون کد

پذیرش پرونده برای وکالت (بدون امکان مشاوره):

09126830305

تعیین وقت ملاقات:

02146088097

logo-samandehi
موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی‌پور
مشاوره تلفنی صرفا با شماره 9092305479 از تلفن ثابت
پاسخ آنلاین به پرسش‌های حقوقی
مشاوره حضوری
پذیرش وکالت در دعاوی حقوقی، خانواده و امور حسبی، کیفری، اسناد و امور ثبتی، و امور تجاری و شرکت‌ها
تلگرام: Baratalipour@
اینستاگرام: Baratalipour@
ایمیل: M.Baratalipour@gmail.com
نشانی دفتر: تهران، همت غرب، پس از اشرفی اصفهانی، جنب کلانتری 140 باغ فیض، پلاک 27، طبقه اول، واحد 2 (با تعیین وقت قبلی)
لوکیشن گوگل مپ
35.752034, 51.329023
29 نفر آنلاین
0 عضو و 29 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 1141
بازدید دیروز: 1252
بازدید کل: 920485

640 سوال

656 پاسخ

2 دیدگاه

258 کاربر

...