د1دخواست تشدید خسارت بدنی پس از دریافت دیه

برداشت غیرمجاز کارمند 1ز حساب مشتریان

آیا پس از دریافت دیه، می توان برای تشدید خسارت بدنی دادخواست داد؟

فردی در محیط کار خود با همکارش جر و بحث کرده است و از حرص وسایل را هل داده از روی میز. قندان خورد سر همکارش و موجب شکستگی و خونریزی شد. بعد از دو ماه شکایت کرده است. خیلی ما نگرانیم. این جرمش چیه و چطوری باید دفاع کنیم ازخودمون. آیا زندانی دارد؟

بنابرِ ‌ماده ۵ قانون مسئولیت مدنی، اگر در اثر آسيبي كه به بدن يا سلامتي كسي وارد شده در بدن او نقصي پيدا شود يا قوه كار زيان‌ديده كم گردد و يا از بين برود و يا موجب‌افزايش مخارج زندگاني او بشود واردكننده زيان مسئول جبران كليه خسارات مزبور است.
‌دادگاه جبران زيان را با رعايت اوضاع و احوال قضيه به طريق مستمري و يا پرداخت مبلغي دفعتاً واحده تعيين مي‌نمايد و در مواردي كه جبران زيان‌بايد به طريق مستمري به عمل آيد تشخيص اين كه به چه اندازه و تا چه ميزان و تا چه مبلغ مي‌توان از واردكننده زيان تأمين گرفت با دادگاه است.
‌اگر در موقع صدور حكم تعيين عواقب صدمات بدني به طور تحقيق ممكن نباشد دادگاه از تاريخ صدور حكم تا دو سال حق تجديد نظر نسبت به حكم‌خواهد داشت. همچنین ماده ۴۹۳ قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 تصریح دارد، وجود فاصله زمانی، میان رفتار مرتکب و نتیجه ناشی از آن، مانع از تحقق جنایت نیست مانند فوت ناشی از انتقال عامل بیماری کشنده، که حسب مورد موجب قصاص یا دیه است. حکم این ماده و ماده (۴۹۲) این قانون در مورد کلیه جرائم جاری است

کیفری

مهدی براتعلی پورمشاهده نوشته ها

وکیل دعاوی حقوقی، کیفری، خانواده و ثبتی؛ موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *