Facebook

Twitter


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور است.

8:00 - 20:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

9092305479

مشاوره حقوقی تلفنی از خط ثابت

Twitter

اینستاگرام

جستجو
فهرست

قوانین مهاجرت به آلمان

قوانین مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

آلمان که نام رسمی آن جمهوری فدرال آلمان است، در قاره اروپا قرار دارد و به دلیل داشتن دانشگاه های معتبر و وضعیت مناسب زندگی، افراد بسیاری از نقاط مختلف دنیا علاقه مندند که در این کشور زندگی کنند. در چند سال اخیر، سالانه میزان پذیرش مهاجر در این دیار رو به افزایش است. در سال ۲۰۰۵ دولت این کشور تلاش هایی در راستای جذب نیروی کار ماهر از سایر مناطق دنیا انجام داد. از این زمان متخصص هایی که در زمینه فناوری اطلاعات، علوم طبیعی (زیست شناسان، شیمی دانان، فیزیک دانان) مهندسی یا استادی فعالیت می کردند راحت تر می توانستند کار پیدا کنند؛ در مقابل افرادی که در زمینه های مختلف فناوری و تکنولوژی مهارت داشتند، توانستند کارهایی مناسب در این کشور را از آن خود کنند.

نکته مهم این است که سران کشور آلمان تنها پذیرای کارگران و کارکنان متخصص و توانا هستند و به کارگران غیر ماهر به هیچ وجه اقامت دایم نمی دهند؛ اما افرادی که بتوانند رزومه ای قابل توجه ارایه دهند و مهارت شان را به اثبات برسانند، پس از ۵ سال کار در این سرزمین، می توانند اقامت دایم آلمان را به دست بیاورند. آلمان با جمعیتی بالغ بر ۸۲ میلیون تن، پر جمعیت ترین کشور اروپاست بنابراین یافتن کار و اثبات توانایی های تان در آن کار آسانی نخواهد بود. با این حال این کشور از ثروت مندترین سرزمین های اروپایی است و اگر باهوش و توان مند باشید، موفق خواهید شد. پیش از این که به چگونگی مهاجرت به آلمان و روش های آن بپردازیم نکته هایی را مرور می کنیم که باید پیش از هر اقدامی از آن ها با خبر باشید. پس هم چنان همراه ما بمانید.

بخش اول: با آلمان بیشتر آشنا شویم

آلمان کجاست؟

آلمان کشوری است در غرب قاره اروپا که همسایگان آن را از شمال دانمارک، دریای شمال و دریای بالتیک، از غرب فرانسه، از جنوب سوئیس و اتریش، و از شرق لهستان و چک تشکیل داده اند. مساحت آلمان ۳۵۷.۱۲۱ کیلومتر مربع است و حدودا کمی کوچکتر از مجموع مساحت استان های کرمان و سیستان و بلوچستان است.

پایداری وضعیت آب و هوای آلمان در تمام فصول سال

کشور آلمان زمستان های سرد و تابستان های گرمی دارد اما بهار آن بی اندازه زیباست. اگر بهار و تابستان به آلمان می روید روی قیمت بالای همه چیز حساب کنید و اگر پاییز قصد سفر دارید چتر و اگر در زمستان عازم هستید چوب اسکی خود را فراموش نکنید. شباهت نسبی آب و هوای جنوب آلمان با ایران، زندگی در آلمان برای ایرانیان را دلپذیرتر می‌کند.

جمعیت آلمان ۸۱٫۰۱ میلیون نفر است

حدود ۷۴ میلیون نفر در این کشور ملیت آلمانی دارند و مابقی آنها را مهاجرین تشکیل می دهند. البته تعداد مهاجرینی که اقامت اروپادارند و به صورت قانونی وارد کشور آلمان شدند زیاد نیست. ایالت وردراین وستفالن با حدود ۱۷ میلیون نفر پرجمعیت ترین ایالت این کشور است و ایالات بایرن و بادن-وورتمبرگ با ۱۲ و ۱۰ میلیون نفر در رتبه های بعدی قرار می‌گیرند. ایالت های برمن و زارلند نیز کم جمعیت ترین ایالت های آلمان محسوب می شوند.

ایالت هامبورگ بیشترین مهاجر را از آن خود کرده است و در واقع ۳۰% از جمعیت هامبورگ را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. ایالت های هسن، برلین و بادن-وورتمبرگر در رتبه های بعدی قرار می‌گیرند. بیشترین اتباع خارجی آلمان را ۱۷٫۹٪ ترک تبار، ۱۳٫۱٪ لهستانی‌، ۸٫۷٪ روس‌، ۸٫۲ قزاق‌ و ۵٫۳٪ ایتالیایی‌ تشکیل داده اند.

 

 

در این مقاله به پاسخ این ۱۰ پرسش مهم می‌رسید:

 1. آلمان چگونه کشوری است؟
 2. مردم آلمان چگونه اند؟
 3. هم اکنون شرایط اقتصادی آلمان چگونه است؟
 4. شرایط فعلی کار در آلمان به چه صورت است؟
 5. مشاغل موردنیاز در آلمان کدامند؟
 6. موقعیت های کاری در کجای آلمان بهتر است؟
 7. شهرهای مناسب آلمان برای زندگی کدامند؟ (با جزئیات)
 8. هزینه هایزندگی در آلمان چگونه است؟ (با جدول کامل + به‌روزرسانی ۲۰۱۸)
 9. مشکلات و معایبزندگی در آلمان چیست؟
 • چه میزان آشنایی با زبان آلمانی برای زندگی، کار و تحصیل مورد نیاز است؟

 

نکات ضروری درباره مهاجرت به آلمان

نکته هایی را به صورت خلاصه بیان می کنیم تا از برخی پرسش های رایج جلوگیری کرده باشیم:

 • طبق قانون مهاجرت ۲۰۰۵ آلمان، همه اعضایِ خانواده فردی که اجازه کار در این کشور را یافته، می توانند به این کشور آمده و مشغول به کار شوند و یا ادامه تحصیل دهند.
 • افرادی که از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل می شوند ۱۸ ماه فرصت خواهند داشت تا کاری مناسب بیابند و اگر نتوانند در جایی مشغول به کار شوند اجازه اقامت شان را در این کشور از دست خواهند داد. مطالعاتی که در سال ۲۰۱۵ انجام شدند حاکی از آن هستند که حدود ۵۴ درصد از دانشجویان خارجی پس از فارغ التحصیلی، در آلمان مشغول به کار می شوند و بقیه افراد باید به کشور دیگری رهسپار شوند.
 • آلمان جزو شینگن است و برای ورود به این کشور به ویزای شینگن نیز نیاز خواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این ویزا و شرایط اخذ آن مطلب زیر را بخوانید:
 • اگر هیچ تصوری درباره آلمان و چگونگی کسب اقامت در آن ندارید، شاید مجبور شوید که از وکیل های متخصص در این زمینه استفاده کنید.
 • بسیاری از دانشگاه های آلمان به زبان انگلیسی تدریس می کنند؛ اما برای برقراری ارتباط با دیگران لازم است آلمانی را هم بدانید.
 • آلمان در حال حاضر پنجمین کشور محبوب در نزد مهاجران است و وضعیت آموزشی، رفاهی و اقتصادی خوبی دارد.

مزیت های کشور آلمان:

 • شرایط مالیاتی رقابتی و مناسب
 • زمینه سرمایه گذاری امن
 • زیر ساخت خوب
 • وجود طرح های گوناگون برای تشویق سرمایه گذاران
 • سطح رفاه بالای ساکنان
 • وضعیت اقتصادی خوب و پیشرو
 • وجود نیروهای کار متخصص
 • توجه به نوآوری

روش های مهاجرت به آلمان

روش های متعددی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد که هر یک از آن ها برای افراد خاصی، مناسب هستند. توجه داشته باشید که نمی توان گفت که مهاجرت از چه راهی آسان تر و از چه راهی دشوارتر است چرا که یک روش می تواند برای یک فرد بسیار آسان باشد؛ اما برای فرد دیگری دشوار به نظر برسد. بنابراین ما روش ها را ذکر می کنیم و این که اقدام از چه طریقی برای شما مناسب است را به خودتان می سپاریم تا با بررسی ویژگی و خصوصیات و شرایط خود آن چه برای تان مناسب تر است را بیابید. باید بدانید که در صورتی موفق به اخذ اقامت این کشور خواهید شد که دلیل خاصی برای مهاجرت داشته باشید برای مثال قصد پیوستن به اعضای خانواده خود را داشته باشید یا بخواهید ادامه تحصیل دهید و مواردی از این قبیل.

۱- تحصیل در آلمان

یکی از بهترین راه ها برای جوانانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشورشان را دارند، اخذ ویزای تحصیلی این سرزمین است. این راه به دلیل آن که هزینه کمی دارد با استقبال جوانان رو به رو شده است. شما در آلمان می توانید مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشدی بگیرید که به صورت بین المللی معتبر شناخته می شوند، آن هم با هزینه ای بسیار پایین و حتا گاهی کاملا رایگان.

دانشجویانی که در این کشور مشغول به تحصیل می شوند اجازه کار نیز دارند؛ آن ها می توانند ۹۰ روز در سال را به صورت تمام وقت کار کنند و یا این که ۱۸۰ روز را به صورت نیمه وقت فعالیت کرده و درآمد داشته باشند.

دانشجوها در صورتی می توانند مشغول به کار شوند که زبان آلمانی را به صورت کامل بدانند و توانایی برقراری ارتباط مفید را با افراد جامعه داشته باشند. پس از فارغ التحصیل شدن، آن ها باید تا حداکثر ۱۸ ماه، کاری ثابت پیدا کنند که با رشته تحصیلی و تخصص شان مرتبط باشد.

اگر می خواهید در آلمان به تحصیل بپردازید باید این مراحل را طی کنید:

پذیرش دانشگاه

باید یکی از دانشگاه های این کشور را انتخاب کرده و برای گرفتن پذیرش در آن تلاش کنید، برای مثال می توانید به وبسایت این مراکز مراجعه کرده و فرم پذیرش دانشجویان خارجی را پر کنید.

اخذ ویزای تحصیلی

مهاجران هوشمند همیشه فرصت را غنیمت می شمارند. پیشنهاد می کنیم تا زمانی که مشخص شود دانشگاه مورد نظر شما را پذیرفته یا خیر برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان نیز اقدام کنید؛ زیرا هردوی این مرحله ها زمان بر هستند. ویزاهای تحصیلی سه ماهه هستند ولی قابلیت تمدید دارند.

اجازه مهاجرت

اگر نگران هستید که دانشگاه، شما را نپذیرد می توانید تا زمان نهایی شدن پذیرش تان منتظر بمانید و پس از آن برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کنید اما در این مرحله روی این موضوع که یک دانشگاه پذیرفته شده اید تاکید زیادی داشته باشید تا ویزای تان با مشکلی مواجه نشود. سفارت آلمان اگر با درخواست شما موافقت کند، اجازه‌ ورودتان به این کشور را صادر می کند.

خرید بلیت

وقتی با ویزای شما موافقت شد دیگر زمان خرید بلیت و مهاجرت فرا می رسد.

افرادی که قصد دارند بدون کمک وکیل به آلمان رفته و در آن تحصیل کنند باید این مرحله ها را پشت سر بگذارند: جستجو برای یافتن دانشگاه، تشخیص رشته تحصیلی، کسب مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی (بنابر نیاز دانشگاه مورد نظر)، تامین هزینه های تحصیلی، ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه، درخواست ویزا پس از قبول شدن درخواست پذیرش، یافتن مکانی مناسب برای اقامت دانشجوها.

۲- کار در آلمان

قبل از هر چیزی بدانید که میزان استخدام در غرب آلمان خیلی بیشتر از شرق آلمان آن است (حتی برای افرادی که قصد گرفتن ویزای جستجوی کار آلمان را دارند). البته برلین و مونیخ از این قاعده مستثنی هستند. همچنین این موضوع را مدنظر داشته باشید که دانستن زبان انگلیسی برای زندگی و کار در آلمان اصلا کافی نیست. اگر قصد زندگی در آلمان را دارید باید یادگیری زبان آلمانی را از امروز شروع کنید و حداقل به سطح B1 برسید

برای یافتن کار در آلمان باید واجد شرایط شوید و این موضوع اصلی ترین نکته برای مهاجرت کاری ست. برای این که دید بهتری درباره کار در این کشور به دست آورید نکته های مفید و قوانینی را در این زمینه با هم مرور می کنیم:

 • کارمند مهاجر باید بتواند همانند یک کارمند آلمانی کار کند.
 • زمانی یک مهاجر به استخدام درمی آید که هیچ فرد آلمانی برای آن کار در دسترس نباشد.
 • فرد مهاجر باید دارای مدرک تحصیلی معتبر باشد و در مواقع نیاز بتواند در اختیار کارفرما قرار دهد.
 • اگر مهاجر قصد ثبت شرکت در آلمان را دارد باید برای ثبت شرکتش اقدام کرده باشد.

اگر قصد یافتن کار در آلمان را دارید پیشنهاد می کنیم قبل از سفر به صورت مکاتبه ای با کارفرمایان فعال در زمینه کاری و تحصیلی تان صحبت کنید زیرا اگر آن ها شما را بپذیرند روند مهاجرت تان بسیار آسان تر خواهد شد. اگر کارفرمایی با استخدام شما موافقت نکرد باز هم ناامید نشوید و به صورت حضوری به آلمان رفته و شانس خود را برای یافتن کار مورد نظرتان امتحان کنید. توجه داشته باشید که اصلا اهمیتی ندارد که به صورت حضوری کار مورد نظرتان را می یابید یا غیرحضوری؛ فردی که به این کشور سفر کرده و در جستجوی کار است هیچ گونه برتری به نسبت افرادی که به صورت مکاتبه ای اقدام می کنند، ندارد.

با همه این تفاصیل اگر باز هم موفق نشدید می توانید از روزنامه های چاپ آلمان، آژانس های کاریابی محلی، نمایشگاه ها و کارگزینی ها کمک بگیرید.

۳- خود اشتغالی یا کارآفرینی در آلمان | سرمایه گذاری

افراد بسیاری قصد کارآفرینی در آلمان را دارند. آمارها نشان می دهند که کشور آلمان بعد از چین و آمریکا محبوب ترین سرزمین نزد سرمایه گذاران است. اگر قصد خود اشتغالی و راه اندازی کسب و کاری جدید را در آلمان دارید باید این نکته ها را در نظر داشته باشید:

 • باید تقاضا برای کاری که قصد انجام آن را دارید در این کشور وجود داشته باشد.
 • کسب و کار شما باید بتواند تاثیر مثبتی روی اقتصاد آلمان بگذارد.

مزایای خوداشتغالی در آلمان:

 • در صورت کارآفرینی در این کشور از همه مزایای یک شهروند آلمانی برخوردار خواهید شد.
 • به همکار یا یک ضامن آلمانی نیاز ندارید.
 • اگر سه سال در این کشور کار کنید به همه اعضای درجه یک خانواده شما نیز اجازه اقامت دایم به صورت نامحدود داده می شود.
 • همیشه اجازه ورود و خروج به آلمان را در هر شرایطی خواهید داشت.

۴- مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

قاعده ای هم وجود دارد که طبق آن، بعضی ها بدون نیاز به اجازه کار یا تحصیل می توانند خیلی راحت در آلمان مشغول به کار شوند. این افراد کسانی هستند که همسر آلمانی دارند. اگر شما با یک فرد آلمانی تبار ازدواج کنید اجازه کار و تحصیل در این دیار را پیدا خواهید کرد. اگر قصد اقدام از این روش را دارید، حتما باید گواهی قانونی همراه داشته باشید که ازدواج کرده اید.

این قاعده شامل فرزندان همه شهروندان آلمانی نیز می شود. کودکان و نوجوانانی که سن شان از ۱۶ سال کمتر باشد و یکی از والدین آن ها شهروند این کشور به شمار آید می تواند بدون هیچ مشکلی به این کشور مهاجرت کند. البته نکته ای که باید در یاد داشته باشید این است که هر دو والد باید بر سر مهاجرت فرزندشان توافق کرده باشند و اگر یکی از آن ها مخالف این موضوع بود باید به مراجع قانونی مراجعه کنند. توجه داشته باشید که برای به همراه بردن فرزندان بالای ۱۶ سال باید به صورت جداگانه اقدام کنید.

برای مهاجرت نوجوانان تا ۱۶ سال، نیازی به مدرک زبان آلمانی و یا حتا دانستن این زبان نیست، آن ها فقط باید گواهی تولد داشته باشند؛ اما همه افرادی که بیش از ۱۶ سال دارند باید بر این زبان مسلط باشند.

۵- ویزای کار در تعطیلات

بعضی از کشورهای دنیا ویزایی صادر می کنند که فرد دارای آن ملزم است که در طول تعطیلات کار کند. ویزای تعطیلات به این دلیل به وجود آمد که در طول تعطیلی های رسمی، کارمندان این کشورها به کار مشغول نیستند و دولت ها با کمبود نیروی کار مواجه می شوند. آلمان هم با چند کشور قرارداد دارد که به مردمان آن ها اجازه کار در طول این زمان ها را می دهد. این کشورها شامل استرالیا، کانادا، نیوزیلند، ژاپن، کره جنوبی و تایوان هستند. توجه داشته باشید که این قاعده تنها مختص به  افراد ۱۸ تا ۳۰ ساله است.

افرادی که این ویزا را دارند می توانند ۱۲ ماه در آلمان بمانند. این روش یک تبصره هم دارد، بنا بر این تبصره هیچ فردی نباید بیش از ۹۰ روز به یک شغل مشغول باشد و حتما باید به صورت چرخشی در مکان های مختلف کار کند. این ویزا شامل ایرانی ها نمی شود اما اگر شما تابعیت یکی از کشورهای طرف قرارداد با آلمان را داشته باشید شامل این ویزا خواهید بود.

درخواست اقامت در کشور آلمان

یکی از پرسش های متداول در رابطه با مهاجرت این است که اگر روش مورد نظر خود را یافتید، مرحله بعدی چیست و به اصطلاح چگونه برای مقصد باید اپلای کنید؟ مراحل این کار در کشورهای مختلف بنا بر قوانین شان متفاوت است؛ اما در این قسمت سعی می کنیم مراحل اعلامِ درخواستِ اقامت یا همان اپلای این کشور را برای تان شرح دهیم.

هر فرد مهاجری برای ورود و ساکن شدن در این کشور باید اجازه اقامت داشته باشد، بدون این اجازه نامه حق کار یا تحصیل در آلمان را نخواهد داشت. بد نیست بدانید که شهروندان ایالات متحده، استرالیا، کانادا، فلسطین اشغالی، ژاپن، نیوزیلند و سوئیس بسیار آسان تر از ساکنان دیگر کشورها این اجازه نامه را کسب می کنند؛ اما آن ها نیز نیاز به گواهی اقامت دارند.

ساکنان دیگر کشورها، از جمله ایران برای کسب اجازه اقامت باید به سفارت خانه یا کنسولگری آلمان مراجعه کنند تا پس از بررسی وضعیت آن ها، اجازه نامه شان ثبت شود، همه کسانی که قصد ماندن در این کشور را بیش از ۹۰ روز دارند، باید برای دریافت مجوز اقامت بیش از ۹۰ روز اقدام کنند.

به صورت کلی می توان چند مرحله، برای اخذ اقامت دایم برشمرد:

 1. ارایه درخواست اقامت + اجازه کار به سفارت آلمان در کشور مبدا.
 2. ارایه درخواست به سازمان مهاجرت کشور مقصد یا مبدا و طی مراحل اداری مربوطه.
 3. اخذ ویزای ورودی کشور مقصد در صورتی به مهاجر داده می شود که دو مرحله قبل را طی کرده باشد.
 4. ارایه مجوز کار و اقامت خود و اعضای خانواده به اداره اتباع خارجی آلمان، پس از ورود به این کشور.

پس از گرفتن اجازه نامه اقامت در آلمان، اگر فرد مهاجر در طول اقامت موقتش کاری خلاف قانون انجام ندهد و از همه قوانین پیروی کند می تواند درخواست اقامت دایم بدهد. این موضوع که فرد مهاجر از چه زمانی می تواند برای اقامت دایم درخواست کند بستگی به نوع ویزای شما دارد؛ اما تقریبا ۵ سال طول می کشد.

از یاد نبرید که نامه رسمی بانک نیز برای افرادی که قصد سرمایه گذاری یا کار در آلمان را دارند نیاز است. متقاضی باید مدرک معتبری ارایه کند که بودجه مناسبی در دست دارد و می تواند هزینه هایش را تامین کند. لازم نیست که سرمایه خود را حتما به آلمان منتقل کنید بلکه این مدرک تنها برای اطمینان این دولت از وضعیت مالی و توانایی شما در پرداخت هزینه های زندگی تان است. به عبارت دیگر باید ثابت کنید که از پس مخارج خود و اعضای خانواده تان بر خواهید آمد.

اگر قصد راه اندازی تجارتی نوین را در این کشور دارید باید هنگام ارایه درخواست اقامت، طرح و برنامه ریزی تجاری خود را نیز ضمیمه کنید تا میزان سود آوری طرح شما برآورد شود. اگر بیزینس پِلَن یا همان طرح تجاری شما مورد قبول واقع شد باید بتوانید بعد از حدود ۳ سال زندگی در این کشور، گردش حساب تان را به حداقل ۲۵۰,۰۰۰ یورو (معادل ۳,۵۴۲,۶۶۲,۱۵۰ تومان) برسانید. اگر این اتفاق نیفتد، اقامت دایم ارایه نمی شود.

کارت آبی آلمان چیست؟

اگر به قصد کار و در نهایت کسب اقامت دایم، قصد مهاجرت به آلمان را دارید باید حتما با کارت آبی (Blue card) و ویژگی های آن نیز آشنا باشید. کارت آبی با الگوبرداری از گرین کارت آمریکا به وجود آمده است و مهاجر با دریافت آن می تواند در سراسر کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا هستند، به کار مشغول شود؛ البته کشورهای دانمارک، انگلستان و ایرلند جزو این قاعده نمی شوند.

در سال ۲۰۰۷ اتحادیه اروپا تصمیم گرفت برای رفع مشکلِ کمبود نیرو، مهاجرانی را از کشورهای غیر اروپایی جذب کند و برای سامان دادن به این نیروها، کارت آبی را به وجود آورد. طرح کارت آبی برای اولین بار در کشور آلمان اجرایی شد و هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد.

هم اکنون افرادی که به قصد اشتغال به آلمان مهاجرت می کنند، ویزای کاری می گیرند و پس چند سال فعالیت (حداقل ۴ سال) در این کشور، برای اقامت دایم اقدام می کنند. حالا باید بدانید که اگر موفق به یافتن کار در این کشور شدید، می توانید برای دریافت کارت آبی اقدام کنید. از یاد نبرید که تنها با داشتن پیشنهاد کار و پذرفته شدن توسط یک کارفرما می توانید برای دریافت این کارت اقدام کنید. با استخدام مهاجر، مطابق با مدت زمانِ قرارداد او، کارتی به رنگ آبی برایش صادر می شود. به عبارت دیگر اگر قراردادی یک ساله با کارفرما ببندید کارت آبی شما ۱ سال اعتبار خواهد داشت. لازم به ذکر است که دولت آلمان ۳ ماه بعد از پایان اعتبار کارت آبی نیز به مهاجر اجازه زندگی در این کشور را می دهد یعنی در حقیقت کارت یک ساله، یک سال و سه ماه اعتبار دارد.

بعد از گذشت ۴ سال اقامت با کارت آبی در آلمان، فرد مهاجر می تواند برای کسب اقامت دایم اقدام کند. تمدید کارت آبی آسان است بنابراین در این رابطه نگرانی نداشته باشید.

حالا که تا اندازه ای با کارت آبی آلمان آشنا شدیم با هم مروری داریم بر مزایای آن:

 • در آلمان قانونی وجود دارد که مهاجر تنها در صورتی اسخدام می شود که هیچ فردِ آلمانی تباری برای آن کار وجود نداشته باشد، همین موضوع یافتن کار را برای مهاجران دشوار می کند؛ اما اگر شما موفق شوید که کارت آبی را دریافت کنید، دیگر شامل این قانون نخواهید بود.
 • با داشتن کارت آبی امکان گرفتن اقامت دایم این کشور بسیار آسان تر خواهد شد.
 • این کارت به مهاجران امکان می دهد تا همسر و فرزندان خود را هم به این کشور بیاورند.
 • کارت آبی نوعی اجازه ورود به دیگر کشورهای اروپایی به حساب می آید.
 • اگر این کارت را داشته باشید و مدرک زبان آلمانی را هم بگیرید، می توانید با ۳ سال اقامت در این کشور، اقامت دایم را به دست آورید.

نکته های مهم درباره کارت آبی:

 • تنها افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند به عنوان متخصص شناخته می شوند و می توانند برای کار و دریافت کارت آبی اقدام کنند.
 • اگر قرارداد کاری نداشته باشید نمی توانید برای دریافت کارت آبی اقدام کنید.
 • مهم نیست که قرارداد کار خود را به صورت حضوری یا غیر حضوری بسته باشید.
 • برای اخذ اقامت دایم در آلمان و دریافت ویزای کار و کارت آبی باید حتما این شرایط را حتما داشته باشید: تسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی، رزومه ای به سبک این کشور، گواهی تمکین مالی معتبر.
 • توجه داشته باشید که اگر مهاجر به عنوان نیروی کاری بسیار ماهر شناخته شود، می تواند پس از ۲ سال نیز درخواست دریافت کارت آبی را بدهد.

 

 

 

۸- استفاده از وکیل خوب

این موضوع که بدون وکیل هم می توان مهاجرت موفقی داشت، درست است اما برای همه صادق نیست. اگر پرونده مهاجرتی شما پیچیده باشد ممکن است حتا اگر با مشاوره وکیل هم پیش بروید باز موفق نباشید؛ پس از مشاوره با وکیل نهراسید و برای کمی صرفه جویی در هزینه ها نزد وکلای بی تجربه و ناکارآمد نروید.

پیشنهاد می کنیم از همان ابتدا مبلغی را هم برای وکلای مهاجرت در نظر داشته باشید تا روند کارتان آسان شود زیرا برخی از پرونده های پیچیده مهاجرتی بدون مراجعه به وکیل هرگز موفق نخواهند بود.

در ضمن قصد این مطلب تبلیغ و بازار گرمی برای وکیلان نیست پس اگر از دانش بالایی برخوردار هستید و پرونده سنگین و پیچیده ای هم ندارید خودتان با مراجعه به سفارت کشور مقصد، مراحل مهاجرتی تان را طی کنید.

 

۹- مهاجرت بدون کارت پایان خدمت

از شرایط اولیه مهاجرت داشتن سن قانونی ۱۸ سال است و برای پسران علاوه بر این موضوع، قانون گذراندن دوره سربازی نیز وجود دارد. افراد بسیاری قصد دارند که بدون داشتن کارت پایان خدمت مهاجرت کنند؛ باید قاطعانه بگوییم که وجود کارت پایان خدمت یک قانون است و راه های فرار از آن غیر قانونی و تنها در شرایطی که مهاجر وضعیت خاصی داشته باشد به او اجازه مهاجرت بدون کارت پایان خدمت داده می شود. این تبصره اغلب مربوط به روش های تحصیلی می شود و به هیچ عنوان همه گیر نیست. پس سعی کنید در روند مهاجرت همیشه قانون مند عمل کنید تا در آینده در روند رفت و آمدتان به وطن دچار مشکل نشوید زیرا هر گونه اقدام غیر قانونی در این راستا حتما در آینده مشکل ساز خواهد شد.

 

۱۰- اعضای خانواده را از یاد نبرید

اگر قصد مهاجرت به صورت خانوادگی یعنی با همسر، فرزند یا پدر و مادرتان را دارید باید بدانید که ویژگی های تک تک آن ها می تواند در بهبود شرایط و روند مهاجرتی شما تاثیر گذار باشد پس همه شرایط خود و اعضای خانواده‌تان را در نظر بگیرید و با مشاور یا وکیل خود در میان گذارید.

 

سخن آخر

شاید شما هم به مهاجرت فکر کرده باشید و یا در حال حاضر قصد دارید مهاجرت کنید، اگر چنین است مشکلاتی که پیش رو دارید را با ما در میان گذارید و تجربه های تلخ و شیرین تان را بیان کنید تا از این طریق دیگران نیز از اطلاعات شما بهره مند شوند.

تحصیل در آلمان

از گذشته به خصوص در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از دانشجویان بوده است. دلایل زیادی من جمله نظام تحصیلی رایگان، ارائه خدمات علمی و آموزشی بسیار عالی، امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و آلمانی، شرایط بسیار خوب کار پس از پایان تحصیل و دلایل دیگری باعث شده است آلمان یکی از اولین انتخاب های مهاجرت و تحصیل باشد. فرصت خوبی که در حال حاضر در آلمان وجود دارد تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی و لیسانس بدون قبولی دانشگاه سراسری ایران است. در واقع دانش آموزانی که دیپلم ۱۲ ساله را در ایران اخذ نموده این با وجود مهارت زبان آلمانی در سطح B1 یا B2 می توانند دوره ۹ ماهه کالج را در آلمان پشت سر بگذارند و وارد مقطع کارشناسی شوند. دانش آموزانی که مدرک خود را با معدل بالا اخذ نمایند می توانند بدون گذراندن دوره کالج وارد بهترین دانشگاههای آلمان شوند.

مقطع کارشناسی ارشد در آلمان در بیشتر رشته ها به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می شود و دانشجویان می توانند با داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۵/۶ به بالا و یا مدرک زبان آلمانی B2 می توانند در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل نماید. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز همانند مقطع کارشناسی رایگان می باشد و دانشجویان هزینه ای در حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو در هر ترم به عنوان شهریه پرداخت می نمایند.

در مقطع دکترا پذیرش با تأیید استاد راهنما انجام می پذیرد و در واقع کسانی می توانند در مقطع دکترا تحصیل نمایند که رزومه تحصیلی خوبی داشته باشند و از نظر استاد راهنما قابل تأیید باشند. همانطور که می دانید تحصیل در مقطع دکترا در آلمان به عنوان شغل پذیرفته شده است و دانشجویان با عملکرد مناسب خود در دانشگاه می توانند حقوق دریافت کنند و هزینه زندگی خود را تأمین نمایند. البته میزان این دستمزد به عملکرد دانشجو بستگی دارد و دستمزد همه دانشجویان به یک میزان نخواهد بود.

مهاجرت به المان از طریق کار

مهاجرت کاری به آلمان یکی از بهترین روش های مهاجرتی شناخته شده است و در صورت داشتن شرایط اخذ ویزای کار آلمان روش دیگری به شخص متقاضی توصیه نمی شود. جهت اخذ ویزای کار آلمان دو روش وجود دارد:

روش اول اقدام جهت اخذ ویزای کار آلمان با داشتن job offer است. متقاضی در صورتی می تواند از این طریق برای مهاجرت به آلمان اقدام نماید که کارفرمایی در کشور آلمان دعوتنامه ای به جهت استخدام متقاضی ارسال نماید. البته نباید تصور نمود که این روش روشی آسان برای مهاجرت به آلمان است زیرا این امکان برای کمتر کسی وجود دارد. کارفرمای آلمانی در صورتی می تواند برای شخص متقاضی دعوتنامه یا job offer ارسال نماید که شخص مناسبی برای استخدام در شغل مورد نظر در کشور آلمان و کشورهای عضو اتحادیه شینگن وجود نداشته باشد. در واقع شخص خارجی می بایست شرایط استثنایی و خاص برای استخدام در این شغل داشته باشد. جهت اثبات این موضوع کارفرمای آلمانی می بایست ۶ ماه آگهی استخدام صادر نماید که این زمان شامل ۳ ماه آگهی استخدام در کشور آلمان و ۳ ماه آگهی در کل اتحادیه شینگن می شود.

روش دوم ویزای جست و جوی کار المان(JOB SEEKER)

جهت اخذ ویزای کار آلمان ویزای جستجوی کار آلمان است. در حال حاضر کشور آلمان نیاز خود را به نیروی متخصص اعلام نموده است و افرادی که مهارت قابل توجهی دارند می توانند برای ویزای جستجوی کار در آلمان اقدام نمایند. این ویزا برای مدت ۶ ماه به شخص خارجی تعلق می گیرد این شخص ۶ ماه فرصت دارد شغل مورد نظر خود را متناسب با رشته تخصصی خود در آلمان بیابد. افرادی که مدرک تحصیلی حداقل لیسانس دارند و سابقه کار اجرایی در زمینه رشته تحصیلی خود دارند می توانند جهت اخذ این ویزا اقدام نمایند. البته مهارت زبان انگلیسی و یا آلمانی برای اخذ این ویزا لازم است.

مهاجرت به المان از طریق تولد

یکی از طرق مهاجرت از طریق تولد میباشد که دارای دو سیستم خاک و خون می باشد . گاها در برخی کشورها مثل کشور آلمان و بر طبق بند ۲، از ماده ۷ قانون مدنی آلمان ، یک شخص می توتند چندین اقامتگاه دارا باشد، لذا همانطور که در بحث تابعیت ، اشخاص دارای تابعیت مضاعف هستند در بحث اقامتگاه نیز افرادی هستند که دارای بیش از یک اقامتگاه هستند.کشور آلمان تابع ، سیستم خون است . یعنی طفلی که در کشور آلمان متولد می شود تابع نسب و خون پدری خود قرار میگیرد. بدین معنا که طفل تا رسیدن به سن قانونی تابعیت اقامتگاه پدری خود را دارا است و متعاقب ان می تواند اقامتگاه مادری خود را برگزینند که البته این مورد بسته به کشور مادری دارد که قانون اقامت مضاعف را پذیرفته باشد.

براساس قانون مدنی آلمان ، موارد ذیل سبب اخذ تابعیت آلمان ، از طریق سیستم خون می باشند ؛

۱-اگر فرد از پدر و مادر آلمانی به دنیا بیاید .

۲-طفلی که در خاک آلمان ، از پدر و مادر نامعلوم به دنیا آمده است .

۳-طفلی که از مادر آلمانی ، در خاک آلمان به دنیا بیاید.

۴-طفلی که در خارج از خاک آلمان ، از پدر آلمانی و مادر خارجی به دنیا آمده باشد .

نکته ای که در این جا باید مورد توجه قرار گیرد ، این است که در توضیح بند ۳ و ۴ ماده فوق از قانون آلمان ؛ تابعیت آلمانی براساس سیستم خون پایه گذاری شده است و طفلی که یکی از والدینش آلمانی باشند ، بدون توجه به محل تولد طفل آلمانی محسوب خواهد شد.

 

مهاجرت به المان از طریق ازدواج

یکی از آسان ترین روش های اخذ تابعیت آلمان از طریق ازدواج با یک شخص آلمانی و یا شخص مقیم کشور آلمان است اما باید توجه داشته باشید که امروزه دلیل سوء استفاده هایی که از این طریق انجام شده است قوانین بسیار سختگیرانه ای در این باب وض شده است. لذا در حال حاضر تنها افرادی می توانند مهاجرت به آلمان را از طریق اخذ ویزای ازدواج پیش بگیرند که قصد واقعی این امر را ثابت نمایند. در واقع اگر شخصی قصد ازدواج با یک تبعه آلمان و یا مقیم آلمان را داشته باشد می بایست مدارکی همچون عکس های خانوادگی، ایمیل، سند ازدواج، گواهی تجرد و گواهی عدم سوء پیشینه را به سفارت ارائه دهید. شخص تبعه آلمان نیز می بایست ثابت نماید از هر نظر امکان تأمین همسر خود را در کشور آلمان خواهد داشت. یکی از شرایط خاص و ویژه این امر دریافت دستمزد مکفی برای تأمین معاش دو نفر شخص بالغ در کشور آلمان است. همچنین شخص تبعه آلمان می بایست ثابت نماید سابقه نقض قانون و سوء پیشینه ای در کشور آلمان نداشته است. یکی از مواردی که همسر ایرانی می بایست به آن توجه نماید داشتن مهارت زبان آلمانی در سطح ابتدایی است.

از جمله قوانینی که امروزه از بروز هر گونه سوء استفاده از طریق ویزای ازدواج جلوگیری می نماید اعطای پاسپورت به همسر خارجی پس از گذراندن حداقل ۳ سال زندگی مشترک در آلمان است. بنابراین مهاجرت به آلمان از طریق ویزای ازدواج یکی از آسان ترین و در عین حال حساس ترین ویزا ها از نظر دولت آلمان است.

مهاجرت به المان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

کشور آلمان یکی از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته اروپاست و در شاخص های اقتصادی آن سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است. این موضوع و دلایل مهم دیگر باعث شده که بسیاری از سرمایه گذاران خارجی در فکر دستیابی به بازارهای اقتصادی آلمان باشند و جهت تحقق این امر سرمایه گذاری در آلمان انتخاب بسیاری از سرمایه گذاران خارجی است. در حال حاضر بهترین راه سرمایه گذاری در آلمان ثبت شرکت است که با سرمایه بسیار کم نیز امکانپذیر است. متقاضیان سرمایه گذاری در آلمان می توانند از طریق ثبت شرکت در آلمان ، اقامت و تابعیت کشور آلمان را اخذ نمایند لذا سرمایه گذاری در آلمان راهی برای مهاجرت به آلمان نیز شناخته می شود. جهت ثبت شرکت در آلمان می بایست طرح توجیه اقتصادی سرمایه گذار مورد تأیید اتاق بازرگانی آلمان واقع شود و به طور معمول طرح هایی تأیید خواهند شد که از نظر دولت آلمان سود دهی خوبی در کشور آلمان داشته باشد. سرمایه اولیه برای ثبت شرکت در آلمان در حدود ۲۵ هزار یورو می باشد که بازگشت سرمایه بسیار خوبی از این راه قابل تصور است

مهاجرت به المان از طریق پناهندگی

یکی دیگر از روش های مهاجرت به آلمان، پناهندگی در آلمان است. طبق کنوانسیون ژنو اشخاصی که در خاک کشور متبوعه خود احساس نا امنی و خطر می کنند می توانند از حمایت کشورهایی که عضو این کنوانسیون هستند بهره مند شوند. امروزه با توجه به حجم زیاد پناهنده در سر تاسر دنیا به خصوص در کشور آلمان امکان رد درخواست پناهندگی بسیار زیاد است و کیس های پناهندگی با دقت بسیار بیشتری بررسی می شوند لذا باید توجه داشته باشید این روش به هر بهانه قابل قبول نیست و ریسک زیادی به همراه خواهد داشت. با توجه به خطراتی که امروزه متوجه پناهندگان می شود بر همه واضح و مبرهن است که این روش مردود شناخته شده است و به هیچ وجه از سوی حقوقدانان توصیه نمی شود.

اشخاصی که در آلمان درخواست پناهندگی ارائه می دهند از خدمات زیادی برخوردار می شوند. این خدمات شامل پرداخت هزینه های زندگی من جمله خوراک، پوشاک و مسکن می شود. البته منظور از مسکن مکانهایی است که وضعیت قابل قبولی از جهت بهداشتی و امنیت خاطر ندارند و پناهجویان تا زمان تأیید درخواست پناهندگی خود می بایست این شرایط را پذیرا باشند در غیر این صورت خدماتی از طرف دولت دریافت نخواهند نمود.

مردم آلمان اصلا نژادپرست نیستند و برخوردشان با غریبه ها و مهاجرین خوب است. مخصوصا اگر به ظاهر و سر و وضع خود برسید. اما نکته مهمی وجود دارد و آن این است که از جوانان نئونازیسم که در شرق برلین زندگی میکنند دوری کنید. آنها مهاجرین را کله سیاه می‌خوانند و از ساعت ۱۰ شب به بعد به صورت دسته ای به آنها حمله می کنند. این جوانان آلمانی موهای خود را عجیب درست می کنند و این نشانه تشخیص آنهاست.

مردم آلمان مردمی بسیار قانومند هستند و این حقیقت درباره آنها وجود دارد. اگر با کسی در آلمان قرار می‌گذارید بسیار حواس خود را جمع کنید مخصوصا اگر قرار کاری دارید. لباس نامرتب یا تاخیر در رسیدن به محل قرار تقریبا اعتماد را بین شما از بین خواهد برد. ضمنا اگر با خانمی قرار داشتید اجازه دهید اول او بنشیند، هرگز آرنج خود را روی میز قرار ندهید اما بهتر است دستانتان روی میز باشد و اگر غذا میل کردید در انتها چنگال و چاقو خود را در کنار هم جفت کنید. دست دادن محکم و باوقار به هنگام شروع دیدار و خداحافظی بسیار مهم است. مثلا در آلمان آبدارچی یک شرکت هم هنگام خداحافظی از رئیس خود با او دست می دهد.

آلمان هفتمین کشور پربازدید دنیا است

.

.

مشاغل موردنیاز در آلمان کدامند؟

 • مشاغل مربوط به مکاترونیک، فن آوری اتوماسیون، ساختمان های الکتریکی
 • مشاغل مربوط به تکنولوژی ماشین الکتریکی، مهندسی برق، برق صنعتی، نصب و راه اندازی خط، الکترونیک
 • ساخت و ساز ساختمان، بتن، مصالح ساختمانی، نظارت، لوله کشی، گرمایش، سنگ تراشی، عایق صنعتی، گرمایش، سرمایش، پنجره و نمای شیشه ای، متخصص سقف، دیوار و تکنولوژی آب بندی
 • توسعه نرم افزار، برنامه نویسی، IT
 • رانندگان و مهندسان حمل و نقل ریلی
 • حرفه بهداشت، پرستاری در همه شاخه ها، نگهداری افراد مسن، ارتوپدی، بهداشت و کودکان، روانپزشکی

آلمان

nastaran baratalipour

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید